Důležitost pravidelných návštěv u veterináře pro zdraví vašeho mazlíčka

Domácí mazlíčci pravidelně majitelům přinášejí nekonečné množství zábavy a radosti. Kromě pozitiv, která z vlastnictví čtyřnohých přátel vedou, je ale nutné myslet i na povinnosti. K těm patří pravidelné návštěvy veterinářů. Proč jsou důležité?

Snížíte riziko nákazy některými nemocemi

Podobně jako u lidí je i štěňata, koťata a další zvířátka vhodné v průběhu života nechat očkovat proti některým nebezpečným nemocem. Kromě toho, že od nepříjemného onemocnění ochráníte svého mazlíčka, v některých případech můžete od potenciální nákazy uchránit i sebe, své děti či kohokoli, kdo s vaším mazlíčkem přijde do blízkého kontaktu.

Typickým příkladem jsou u psů, kteří se z domácích mazlíčků očkují nejčastěji, očkování proti vzteklině, psince, parvoviróze či leptospiróze. Pamatovat by se mělo i na odčervení, které se stejně tak jako psů pravidelně týká i koček a dalších domácích mazlíčků.

Veterinář může pomoci zavčasu identifikovat zdravotní problémy

Majitelé zvířat často zapomínají na prevenci. Ta je přitom nejúčinnějším způsobem, jak u zvířátek zavčasu odhalit zdravotní potíže. Včasná indikace všech obtíží přitom výrazně zvyšuje šanci na rychlou (a tedy i cenově dostupnou) léčbu.

Vedle závažných onemocnění veterinář při prohlídce může obecně zhodnotit zdravotní stav zvířátka. Kromě toho, že si veterinář zvířátko prohlédne, prohmatá a zváží, se často také bude dotazovat majitelů na stravu či pohyb. Na základě těchto poznatků může veterinář doporučit určité veterinární potřeby nebo motivovat majitele zvířátka ke změně návyků, které povedou například k redukci nadváhy zvířátka.

S veterinářem v kondici v každé fázi života

Nejen pes vyžaduje v průběhu svého života trochu jiné zacházení. Mění se strava (její složení), nároky na pohyb, ale i nálada, hravost, kvalita zraku, sluchu a podobně.

Veterinář může zejména méně zkušeným majitelům pomoci lépe chápat měnící se potřeby mazlíčka a díky tomu zvířeti zajistit maximální kvalitu života od narození až po seniorský věk.

Páníček je například s pejskem každý den a hůře tak vnímá, že se postupně mění pejskova chůze, začne se zadýchávat a podobně. Veterinář vidí psa jednou za čas a snáze tak identifikuje potíže pohybového aparátu nebo zhoršenou kondici. Majitel by měl být v tomto ohledu veterináři maximálně nápomocen a jeho rady dodržovat.

Není například nic špatného na tom, že v poslední fázi života již pes nechodí s páníčkem na procházky a místo toho mu stačí jen pozemek kolem domu, na kterém bude mít v rámci zahrady veškeré potřebné zázemí.

Prodloužení délky života

Pravidelné návštěvy veterináře zajistí pevné zdraví mazlíčka a v konečném důsledku až o několik let prodlouží jeho kvalitně prožitý život.

Zdroj foto: sedoshop / Shutterstock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *