Fenomén korejské hudby – doporučení pro každého

S korejskou hudbou se nejčastěji skloňuje tzv. idol kpop, tedy chlapecké nebo dívčí skupiny, které jsou typické svou velkou produkcí, taneční sekcí a vizuálními prvky za kterými stojí náročné trénování, hodiny tance, zpěvu, rapu a produkce. Běžně označované jako “Kpop” toto označení v sobě však jednoduše skrývá korejskou populární hudební scénu a ta je mnohem více než jeden žánr. Podívejme se proto na to, co nového si můžete poslechnout z korejské hudební scény.

Korejské boy a girl bandy

Boybandy a girlbandy bývaly v 90. letech obrovským “boomem” v americe a Evropě o dekádu později se však fenomén otočil a s postupným snižováním popularity těchto kapel “na západě” se objevuje nový fenomén “na východě”. Korejský kolos hudebního průmyslu vytváří tzv. idol skupiny, které se zaměřují na vše od tance, přes produkci až po rap a zpěv a jsou tak zcela novou tváří boybandů, která na sobě pracuje mnohem tvrději a také sklízí světové úspěchy. Mezi první světově známé kapely patřili BigBang, Shinee nebo Super Junior. Dnes je však možné si poslechnout megakapelu BTS nebo jejich sólová alba, více popové Winner nebo stále oblíbenější Ateez. Mezi oblíbené dívčí kapely patří Mamamoo, ITZY nebo NewJeans.

Zlatá nezávislá scéna

Někdy scéna vsadí na jistotu, jindy se hudebníci budou od úplných základů a představují své unikátní kouzlo. Sázet na jistotu můžete také přes portál swet bonaza, kde je možné najít mnoho zajímavých výhod. Zpět k nezávislé hudební scéně, zde je možné najít indie rock nebo pop, který potěší fanoušky ať už Radiohead, tak Of Monsters and Men nebo Nothing But Thieves.

Mezi oblíbené představitele nezávislé scény patří například kapely HYUKOH nebo SE SO NEON, které potěší zejména milovníky indie rockové a experimentální scény. Pokud však člověk preferuje více popový zvuk, sladké balady a příjemnou melancholii, poté mezi ideální kandidáty patří sourozenecké duo AKMU, zpěvačka IU, Eric Nam nebo eAeon, který kombinuje indie s hip hop beaty.

Korejský hip hop

Naprostým unikátem je korejská hip hopová scéna, která se od 90. let výrazně rozrostla, a to také do mezinárodních vod, kde dnes patří mezi uznávané žánry rapu a hip hopu od toho tradičního, přes trendy až po experimentální tvorbu. Hip Hop se stal natolik populární, že je součástí prakticky každého žánru, každoročně se navíc koná také reality show o nejlepší rapperskou hvězdu v Koreji a korejský hip hip se objevuje také na mezinárodních festivalech, jako jsou Coachella, Lollapalooza a další. Mezi v současné době nejoblíbenější umělce patří například Balming Tiger, RM, B.I., Penomeco, Zico nebo BeWhy, J-Hope nebo Agust D a mnozí další.

Balady, soundtracky, jazz

Z korejské kultury lidé často znají korejská dramata jejichž nedílnou součástí jsou soundtracky na několik částí – zpravidla balady. Tato samostatná scéna korejské hudby má obrovský úspěch také u mezinárodních fanoušků od Evropy až po Jižní Ameriku. Mezi hlavní představitele patří například zpěvák 10cm, G.Soul, zpěvačka Ailee nebo Gaho.

Nemalá je také jazzová korejská scéna, která často kombinuje pop, indie a vytváří zajímavou multižánrovou fúzi. Pro milovníky jazzu a kombinovaných žánrů mohou být ideálním novým objevem Samuel Seo, Colde, Sunwoonjunga nebo Herz Analog.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *