Jak profesionálně natočit video pomocí smartphonu

Natáčení je velká výzva. Mělo by se přidat natáčení na dostatečně vysoké úrovni, protože každý si může zapnout režim nahrávání videa a držet smartphone před sebou.

Už jen poskládat obyčejnou fotku tak, aby byla zajímavá, je už těžký úkol. V režimu natáčení je řada problémů, se kterými se v režimu fotografie nedočkáme – změna rámu, pohyb kamery, nežádoucí vibrace, kontrola nad zaostřováním, která je vidět na výsledném záznamu… Je toho hodně toho. Naštěstí nám technika vychází vstříc a aktuální vrchol technologických výdobytků v této věci mezi smartphony najdeme v Honor Magic4 Pro. Zde je návod, jak můžete využít silné stránky tohoto smartphonu ve svůj prospěch.

Obrovskou výhodou je rychlé a bezchybné automatické ostření. Použij to

Autofokus při natáčení je zvláště důležitý, protože obraz je viditelný nejen po zaostření, ale i při jeho nastavení. Nastavit zaostření tak, aby to ve filmu vypadalo dobře, je docela problém. V případě drtivé většiny chytrých telefonů je vidět efekt plavání ostření, protože takto funguje autofokus na základě detekce kontrastu – upravuje ostření různými směry metodou pokus omyl, dokud nedosáhne nejvyšší kontrast na okraji objektů. Díky tomu je při focení chytrým telefonem vidět, jak se fotoaparát snaží hledat zaostření, i když se v záběru neobjevil žádný nový objekt, který by ostření ovlivnil. Evidentně to kazí výsledný efekt nahrávky a je spojeno s amatérstvím.

V poslední době se na trhu – stejně jako u zrcadlovek – objevily smartphony s fázovou detekcí autofokusu, které provede jedno měření a hned ví, jak moc musí zaostřit. To je velký pokrok, ale mnohem více záleží na tom, kolik těchto senzorů pro detekci fáze je, jak jsou uspořádány a podobně. Výsledkem tohoto řešení je velmi velký počet měřicích bodů – tak velkých, jak to velikost matice umožňuje – a přesně pokrývajících celý rám. Efekt je pro diváka více než zřejmý – nejen že je ostření bez plavání, je velmi rychlé a prakticky správné. Takovou kvalitu ostření neposkytují fotoaparáty s nízkou,

Druhou výhodou je plynulé ostření při změně rámečku. Můžete přejít od fotografování objektu velmi blízko k pohledu do dálky až k horizontu a zpět bez znatelných rozostření, aniž by se ztratilo automatické zaostřování. O to důležitější je, že ty nejjednodušší statické rámečky bývají nudné, pokud nezakrývají výjimečně úchvatný výhled. Dynamické snímky, na druhou stranu, když se kamera, nebo v našem případě smartphone, posune, přechází od detailu k obecnému nebo naopak, dodávají filmu charakter a dělají ho mnohem zajímavějším. V případě Honor Magic4 Pro můžete takové záběry pořizovat bez obav, že budou nepovedené.

Další technikou je použití statického rámečku a změna zaostřovacího bodu tak, že na něj ukážete prstem na obrazovce. Dotykový displej takový postup velmi usnadňuje a my si můžeme být jisti, že se Honor Magic4 Pro při takové operaci neztratí. Výsledkem může být zajímavý záběr, např. detailní záběr květiny, takže se po chvíli z bokehu objeví louka, která byla dříve rozmazaným pozadím. Možností, jak využít změnu ostřícího bodu, je mnoho a podmínka je pouze jedna – první snímaný objekt musí být velmi blízko objektivu a druhý mnohem dále.

Celá řada režimů nahrávání podle vašich potřeb

Dnešní smartphony nabízejí různé režimy nahrávání videa, které se vyplatí používat správným způsobem. Zde jsou nejoblíbenější:

  1. VGA – nejnižší rozlišení, dnes prakticky nepoužitelné, pokud neplánujeme přiložit video soubor k e-mailu nebo MMS, kde je velikost souboru zásadní. V paměti telefonu zabírá nejméně místa
  2. HD – nejlepší kompromis mezi délkou záznamu, tedy velikostí souboru, a kvalitou. Užitečné, když plánujete nahrávat dlouhé sekvence a nechcete, aby nahrávky zabíraly desítky gigabajtů
  3. 1:1 – čtvercová nahrávka s rozlišením 1440 x 1440. Užitečné zejména pro sociální sítě, které podporují poměr stran 1:1 a pro speciální umělecké účely
  4. FHD – dnes nejběžnější standardní a výchozí filmový režim, známý jako 1080p. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *