JAK UDĚLAT DOBROU FOTKU CHYTRÝM TELEFONEM? NĚKOLIK UŽITEČNÝCH TIPŮ

V minulosti o prázdninách měl každý z nás v ruce digitální fotoaparát, kterým dokumentoval průběh cest a fotografoval navštívená místa. Dnes tuto funkci v mnoha případech převzal smartphone, jako je Honor x8. Moderní přístroje jsou vybaveny velmi kvalitními fotoaparáty, dobrými objektivy a dalšími funkcemi, které umožňují i ​​amatérům pořizovat pěkné a estetické fotografie. Programy na zpracování vám navíc umožňují mírně vylepšit naše upomínkové fotografie a skrýt nežádoucí detaily a chyby.

Nové technologie sice uživatelům usnadňují fotografování a udělají za nás spoustu práce, přesto se vyplatí připomenout pár obecných pravidel, která nám pomohou dosáhnout ještě lepšího efektu jen s jedním smartphonem Honor x8. Zde je několik z nich:

Oříznutí

Výběr dobrého rámu je základem dobré fotografie. Zde je několik našich rad pro rámování:

  • Nezapomeňte si rámy udržovat v pořádku. Soustřeďme se na objekt, který chceme zachytit, ale nechejme trochu prostoru pro to, co jej obklopuje, aby rám nebyl příliš „těsný“.
  • Při focení použijte mřížku, která usnadní pořízení jednoduché fotografie. Horizontální čára by se měla shodovat s jednou z vodorovných čar. Použití čar mřížky také lépe zachová proporce prvků v rámu.
  • Pokud je prvek, který fotíme, širší než vyšší, pak by měla být fotografie pořízena vodorovně, pokud je tomu naopak – pak by měla být fotografie orámována svisle.

Světlo

Důležitým problémem při fotografování je věnovat pozornost světlu. S příliš malým nebo příliš velkým množstvím světla nebude fotografie vypadat nejlépe. Důležitá je také naše poloha vůči světelnému zdroji. Snímky pořízené proti slunci budou jistě přeexponované. Nejlepší je postavit se bokem nebo zády ke světlu. V případě portrétních fotografií bychom také měli pamatovat na dobré osvětlení obličeje. Navíc radíme raději se vyhnout použití blesku, protože pak jsou fotografie často přeexponované a nepříliš estetické. Při focení v noci využívejme lépe automatický noční režim a zaměřme se na zaostření a stabilizaci snímku.

Nastavení / Parametry

Moderní fotoaparáty chytrých telefonů mají mnoho funkcí a nastavení, které vám umožní pořizovat skvělé fotografie. Doporučujeme si tyto možnosti při fotografování ověřit. I když nám samozřejmě automatický režim umožňuje udělat pěknou fotku, pamatujte, že náš telefon toho umí víc. Portrétní režim, panorama nebo makro režim, který nám umožňuje například fotografovat přírodu s neuvěřitelnou přesností – to jsou jen některé příklady.

Fotíte západ slunce nebo fotíte výhledy na hory? Vyzkoušejte nastavení vyvážení světla a barev. Všimněte si bílé barvy na fotografii. Ale proč? Protože je to referenční barva a pokud nepřejde do odstínů např. žluté, tak je známo, že se na fotografii dobře projeví i jiné barvy.

Často však nastávají chvíle, kdy chceme zachytit objekt, který je v dálce. A přestože výrobci smartphonů rok od roku zlepšují kvalitu zoomu ve fotoaparátu, doporučujeme tuto funkci přeskočit, protože fotografie pořízená zblízka je kvalitativně mnohem horší. Pokud jen máme takovou možnost, vyfoťme fotku z dálky a zarámujeme ji později v editačním programu.

Čistota

Na poslední bod, ač se může zdát triviální, se bohužel často zapomíná. Smartphone je zařízení, kterého se během používání neustále dotýkáme z různých stran. V důsledku toho jsou objektivy velmi často špinavé, což má vliv i na kvalitu fotografie. Nezapomínejte tedy pravidelně čistit čočku fotoaparátu na smartphonu, případně jej těsně před použitím jemně otřít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *