Jaké krmivo je pro kočku nejlepší?

Dobrý majitel kočky ví, že vhodná výživa a vyvážená strava jsou základem správného, nerušeného vývoje mazlíčka. Nejlepší krmivo mělo by si zachovávat všechny nutriční hodnoty surovin a také obsahovat důležité živiny a vitamíny. V poslední době vznikají a se šíří mnoho mýtů o výživě. Jak rozlišit opravdové informaci od dezinformace? Přečtěte si tento článek a dozvěďte se více.Kopírovat HTML Kopírovat text

Skvěle krmivo pro kočky – jak se v něm vyznat?

Kočka, na rozdíl od psa, vyžaduje stravu bohatší na živočišné bílkoviny. Pokud tedy chceme jí koupit kvalitní jídlo, musíme pamatovat na to, že kočky jsou masožravé. Právě proto maso mělo by být základní a hlavní složkou krmiva. Pokud chceme vybírat podle kvality, tak musíme číst složení na obalu. Tímto způsobem se dozvíte, zda krmivo je vyvážené a zdravé (stejně jako např. krmivo royal canin urinary). Složky na obalu jsou uvedeny sestupně dle hmotnosti – od nejvíce po nejméně zastoupené. Na začátku bude tedy maso, a konci jsou uvedeny té ve stopovém množství.

Bílkoviny jsou nejdůležitější součástí kočičí stravy, protože jsou hlavním stavebním materiálem tkání a rovněž dodávají tělu energii. Pokud kočka nevykazuje vysokou aktivitu a nikam nechodí, potřebuje krmivo obsahující kolem 30–35% bílkovin. Strava pro aktivní kočky měla by obsahovat více bílkovin. V kvalitních granulích dále najdeme i plno dalších bonusů – minerály a vitamíny. Nejvíce důležité jsou vitaminy D3 a A, a také vitamíny skupiny B. Nedostatek základních výživných látek a vitamin může způsobit oslabení organismu a vývoj vážného onemocnění (např. slepoty).

Suché krmivo nebo mokré – jak vybrat? 

Nejčastěji kladená otázka majitelů koček je: když jde o krmení svou kočku, co je lepší? Mokré nebo suché krmivo pro kočky? Pokud krmivo je zdravé a vyvážené, neexistuje žádná špatná odpověď na tuto otázku. Granule a konzervy mají svoje plusy i mínusy.

Suché krmivo může být docela levné a zdravé, ačkoli musíte pamatovat, že obsahuje málo vody. Pokud se rozhodněte dát kočce granule, měli byste zajistit jí zdroj čisté vody. Zejména u koček, ale stejně tak u jiných zvířat, musíme sledovat, kolik během jednoho dne vypijí vody. Pokud pije málo, může to mít negativní dopad na její zdravotní stav (působit dehydratace a další onemocnění).

Spolu s konzervou kočka do sebe dostane určitou část tekutin. Udržování hmotnosti vaší kočky při výběru mokrého krmiva je jednodušší, protože snadno se přijímá a je méně kalorické než granule. Obsahuje mnoho masa a vnitřnosti.

Díky správné stravě bude vaše kočka v optimální kondici, a zajistí její zdraví. Doporučujeme vybrat kvalitní značku krmiva a u té i zůstat, jestli obsahuje správnou hodnotu živin a vitamin.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *