Původci hazardních her – Egypťané

Zamýšleli jste se někdy nad tím, odkud pocházejí a jak staré jsou hazardní hry? V tomto článku se hlouběji podíváme do minulosti, abychom důkladně odkryli odpovědi na tyto složité otázky.

Na jedné straně lze tvrdit, že hazard jako takový, je starý jako lidstvo samo. Od prvoplánových házení prvních kostek a hádání čísel, jsme se posunuli k prvním retro automatům až po propracované hry s bonusy s přetočením zdarma nebo milionovým jackpotem.

Lidé, jako takoví jsou druh chamtiví a vždy chceme víc. Aby si naši prastaří předkové uměli krátit chvíle ve svých příbytcích a jeskyních, objevili hry, kterými se bavili i jejich děti. Hry mají velký vliv na rozvoj duševního a fyzického zdraví jednotlivce. O to víc v jeho počátcích. Přidejte ke hře zdarma možnost hrát o něco, např. abyste si přilepšili, ať už o potravu nebo lepší zbraň, a hazard máme na světě.

První fyzické důkazy o původu hazardních her byly nalezeny v archeologických nalezištích pocházející ze starověkého Egypta. Jedné z prvních začínajících civilizaci. Odhaduje se, že stejně jako používání rekreačních drog a kvašených alkoholových šťáv, i hazard byl důkladně provázán s náboženstvím a jejich praktikováním.

Dá se to chápat jako nějakou formu komunikace s bohy. Už od vzniku prvních chrámů, šamani, kněží, velekněží či vysoký představitelé tamních náboženství využívali předměty z kostí, dřevin, kamenů nebo kovů. Ty byly různě označeny, buď tečkami, symboly, či čísly, která prezentovaly různé hodnoty. Na základě výsledků těchto hodnot následně předpovídali budoucnost v negativním nebo pozitivním smyslu.

Podobný princip se postupně přenesl i do řešení sporných momentů mezi více poškozenými stranami. Jak se například jednalo o dělbu kořisti, sporů o majetky, nebo rozhodování při výdeji žen.

Velký vliv na to, proč právě Egypťané patřili mezi zakladatele hazardu, má fakt, že disponovali značnými znalostmi v matematice. Ta jim byla velmi nápomocná právě při budování majestátních monumentů, jakož i transportu materiálů napříč jejich územím. Nejenže svými vědomostmi v oblasti počtů hazardní hry prakticky vynalezly, postupem času pracovaly i na jejich vývoji. Změnily se principy hraní i samotná podstata.

Od rituálů v náboženských tradicích a řešení sporů došlo k částečné popularizaci i mezi vyššími třídami, kteří tak neváhali sázet na hodnotu čísel kostek jejich majetky, budovy, lidí nebo cennosti. Začaly se objevovat první bankroty a závislosti. Mnoho lidí to pořád v té době připisovalo jakési vyšší moci. Během jedné chvíli dokázala udělat z žebráka boháče, na druhé z velmože chudáka.

Poté, co starověká egyptská civilizace spadla do rukou Římské říše, se hazard rozšířil do celého impéria. Římané si rovněž oblíbili hraní hazardních her až do doby nástupu ranního křesťanství. Vysocí církevní představitelé následně zakázali a potlačovali tento druh zábavy od temného středověku až do nástupu renesance. Právě začátkem renesančního období vznikala ve velkém v Itálii první kasina, z nichž některá stojí dodnes.

V dávném Egyptě, po nástupu islámu, došlo k dočasnému útlumu hraní. V dnešní době se však popularita postupně navrací dávným kořenem. A uvědomují si to i výrobci her, kteří frekventovaně vydávají pouštní online hrací automaty s tématikou egyptských bohů.

Je zřejmé, že Egypťané nebyli jediní, kteří nějakým způsobem začínali s hazardem. Stejně tak staří Sumerové, nebo Májové disponovali značnými znalostmi matematiky. Celá historie vývoje a evoluce hazardu je doprovázena a zahalena množstvími paradoxů. Na jedné straně současná náboženství potlačují například hraní her s ruletou, na druhé straně právě díky prvním náboženským rituálům hazard vznikl. Mohlo by se zdát, že pohledem do minulosti bychom mohli předpovědět budoucnost, ale opak je pravdou. Při rychlém technologickém vývoji, jakým se momentálně svět posouvá, je takový odhad velmi náročný. Nechme se překvapit, co si pro nás budoucnost připraví!  

Další zajímavé články

Nepřehlédněte

11 května, 2022
Původci hazardních her – Egypťané

Zamýšleli jste se někdy nad tím, odkud pocházejí a jak staré jsou hazardní hry? V tomto článku se hlouběji podíváme do minulosti, abychom důkladně odkryli […]

Read More
28 dubna, 2022
Nejlepší turistické cíle v České republice

Když se řekne Česká republika, většině lidí se automaticky vybaví Praha. I když je to určitě klenot státu se spoustou zábavy, kterou si můžete zahrát […]

Read More
28 dubna, 2022
Proč může být hazardní hra prospěšná pro mé zdraví?

Po desetiletí se mělo za to, že hazardní hry škodí zdraví. Nejčastěji byly spojeny se závislostí a kriminalitou. Existují však nepopiratelné výhody, které můžete získat […]

Read More
14 dubna, 2022
Trápí vás nedostatek peněz? Existuje řada možností, jak se dostat z potíží

S rostoucí inflací, která se projevuje ve zdražování prakticky všeho, stále více lidí upadá do finančních trablů. V případě, že vás trápí akutní nedostatek peněz, […]

Read More
2 dubna, 2022
Mini šaty přichází do módy! Přinášíme tipy, jak je nosit!

S příchodem jara můžeme konečně odhodit teplé svetry a dlouhé kalhoty a nastavit nohy teplým slunečním paprskům v hravých i sexy mini šatech. Ty se […]

Read More
10 února, 2022
Přijměte výzvu a pusťte se do hraní: 5 nejlepších automatů s progresivním jackpotem

Hráči online kasin už nesčetněkrát slyšeli o pojmech: progresivní sloty, progresivní jackpot a podobně. V následujícím textu vám představíme seznam pěti nejlepších automatů právě s […]

Read More