Sto a více let staré hry najdete i v online casinech

Popularita deskových, karetních a dalších společenských her je na vzestupu. Možná je to tím, že nás éra počítačových her už nudí, nebo tím, že starší hráči si raději sednou s rodinou nebo přáteli a společně se pobaví v dobré společnosti. V případě trhu deskových her nenajdeme množství hráčů středního nebo vysokého školního věku. Převážnou většinu tvoří lidé starší 25 let. Skupina lidí ve věku 25-34 let je v současnosti nejpočetnějším publikem. A velmi pravděpodobně tomu tak bylo i o stovky let dříve.

I online casina nabízejí několik století staré hry

Mnoho dnešních her začíná svůj „život“ na Kickstarteru, Startovači nebo podobné platformě, kde se autoři snaží získat prostředky na vývoj a výrobu své herní novinky. Většina lidí si ovšem neuvědomuje, že deskové hry jsou vlastně prehistorické. Objevily se ještě před vznikem písma, jiné hry sice nejsou až tak staré, ale i přes svůj moderní vzhled jsou starší, než by si mnozí mysleli. Například téměř každé online casino nabízí kromě rulety (pocházející ze 17. století) a karetních her také mnoho herních automatů v moderních designech a často se sci-fi motivy. Herní automaty se přitom USA začaly objevovat již v 90. letech 19. století, je to tedy bezmála 130 let stará hra. Ale jak již bylo řečeno, spousta her se pyšní daleko bohatší historií.

Začněme jednou z nejstarších her: královskou hrou Ur.

Královská hra z Uru, známá také jako hra na dvacet čtverců, je desková hra, která byla populární před téměř 5 000 lety v Mezopotámii. Jedna z nejstarších sad této hry byla nalezena v královských hrobkách z Uru a pochází z doby kolem roku 2600 př. n. l. Je předchůdcem hry „Trictatus“ a dnes je považována za jednu z nejstarších deskových her na světě. O co ve hře jde? Každý hráč měl pět pěšců, které musel přesunout na druhý konec šachovnice. Abyste se dostali na hrací plochu, bylo třeba hodit speciální kostkou. Pět čtverců s rozetami znamenalo šťastná pole.

Kterou hru tedy můžeme považovat za nejstarší? Kostky. Dnes jsou důležitým a nedílným prvkem moderních deskových her a ne vždy znamenají festival náhody. Na jihovýchodě Turecka byl při archeologických vykopávkách v oblasti starověkého pohřebiště Basur Höyük učiněn překvapivý nález. V jedné z hrobek byly nalezeny kamenné figurky, pravděpodobně dvě sady, ve tvaru prasat, psů, pyramid a miniaturních váz. Podobné kusy byly nalezeny v Sýrii a Iráku.

Kostky z římské doby vypadaly podobně jako ty naše a byly také šestistěnné. Jak je vidět na obrázku výše, objevovaly se již kostky s více stěnami, které se tak často používají v dnešních RPG hrách.

Co se hrálo v Starém Egyptě?

Stolní hry byly velmi oblíbené už ve starém Egyptě. Máme zde na mysli především hru senet. Dosud však žádný archeolog neobjevil archeologický pramen, který by nám umožnil seznámit se s jeho pravidly. Obliba této hry byla tak velká, že se objevila na mnoha hieroglyfech zobrazujících Egypťany, kteří ji hráli. Senet se hrál doma i venku, v hostincích, na zahrádkách a dokonce i ve frontách u holicího strojku. Velmi známé je vyobrazení samotného Ramsese III., jak hraje senet s dámou ze svého harému, a také královny Nefertari.

egypt

Za zmínku stojí, že senet se často objevoval ve výbavě hrobek; sloužil k tomu, aby se mrtví mohli i na onom světě věnovat své oblíbené zábavě. Dosud bylo v hrobkách nalezeno až 40 sad této hry.

Senet je mřížka složená ze třiceti čtverců uspořádaných do tří řad po deseti. Pěšci ve hře se skládají ze dvou sad po pěti figurkách, některé sady mají více a některé méně. O skutečných pravidlech hry se vedou diskuse.

Egypťané věřili, že prvek štěstí ve hře je do značné míry spojen s místním božstvem. Hráč, kterému přálo štěstí, byl pod ochranou bohů jako Ra, Thoth nebo Osiris. Hra je také zmíněna v 17. kapitole Knihy mrtvých.

Mehen

Růst obliby stolních her v královských rodinách se rychle promítl do obliby her mezi dělnickou třídou. Brzy poté se součástí náboženské víry staly i stolní hry, například Mehen.

Bohužel se nikdy nepodařilo nalézt kompletní soubor pravidel této hry, ale dnes víme, že hra představuje božstvo Mehen. Kult slunce viděl boha Mehena jako obrovského hada, který svým tělem ovíjel boha slunce Ra.

Backgammon

vrchcaby

Vrhcáby jsou jednou z nejoblíbenějších tradičních deskových her na světě. Různé verze jsou známé již dlouho. Objevuje se v různých kulturách a obdobích. Původ vrhcáb však sahá až do starověku. Pravděpodobně pochází ze Senetu. Předchůdcem backgammonu byl také římský Ludus duodecim Scriptorum. Pozdější verze hry s názvem Tabula Lusoria byla velmi populární v celé středověké Evropě. V 17. století se v Anglii vžil název backgammon, který byl vždy vzrušující hrou, zejména proto, že se během her hrálo o opravdu vysoké sázky. Proto byl často zakazován. Například v roce 1254 zakázal tuto hru ve Francii Ludvík XI. To však nezastavilo další vývoj hry.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *